Harmonogram prac budowlanych

Harmonogram prac budowlanych

 

Budowa domu z kalendarzem robót budowlanych ułatwi pracę kierownikowi budowy i wykonawcom, a nam zaplanowanie wydatków na poszczególne etapy. Warto mieć wcześniej projekty domów z kosztorysem i na ich podstawie zlecić wykonanie harmonogramu prac budowlanych. Dzięki temu będziemy wiedzieć za co płacimy, ile kosztować będzie kolejny etap i kiedy zostanie on zakończony. Kosztorys domu i harmonogram to dokumenty potrzebne również w przypadku, gdy budujemy dom na kredyt. Na podstawie harmonogramu bank wypłaca inwestorowi kolejne transze.

Harmonogram prac budowlanych to dokument wykonywany w formie graficznej, przedstawiający zakres i czas trwania poszczególnych prac. Umożliwia zaplanowanie wydatków, zakup materiałów budowlanych. W kilku rubrykach wpisane są odpowiednio terminy realizacji, określone koszty, a także poszczególne roboty i parametry, np. ile okien trzeba wstawić, czy jaka powierzchnia ściany wymaga tynkowania.
harmonogram prac budowlanych Harmonogram prac budowlanych

(Harmonogram prac budowlanych)

W przypadku, gdy budowa domu odbywa się systemem gospodarczym, harmonogram wykonuje kierownik budowy. Określa w nim, które prace budowlane można wykonać samemu, a do których wymagane będzie zatrudnienie firmy wykonawczych. System kontraktowy, polegający na zatrudnieniu różnych ekip budowlanych do poszczególnych robót, również wymaga przygotowania kalendarza. Wykona go ponownie kierownik budowy bądź inspektor nadzoru inwestorskiego. Pozwoli on na kontrolowanie przebiegu prac budowlanych, sprawdzanie czy nie ma znaczących opóźnień, by uniknąć sytuacji, gdy na plac budowy wchodzi ekipa, a poprzednia jeszcze nie dokończyła swoich prac.

Jeżeli budowanie domu zlecamy jednej dużej firmie, możemy jej zlecić wykonanie terminarza. Harmonogram stanowi wtedy załącznik do umowy o roboty budowlane. Warto kontrolować przebieg prac, pilnować ustalonych terminów i sprawdzać racjonalne wydatki na budowę.

.

 

About the author /


Related Articles