Inwestycja w działkę rolną

Znalezienie atrakcyjnej działki rolnej nie jest sprawą łatwą. Musimy pamiętać, że nawet jeśli trafi nam się interesujący grunt, prawo pierwokupu w przypadku działek rolnych o powierzchni większej niż 5 ha ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Jeżeli zrezygnuje ona z zakupu, dopiero wtedy możemy przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży.

Przed zakupem działki rolnej, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i sprawdzić czy w przyszłości jakiekolwiek projekty domów jednorodzinnych z poddaszem czy inne obiekty budowlane będzie można zrealizować na tym terenie.

Sprawdźmy również, czy działka ma tzw. dobre sąsiedztwo, czyli czy chociaż jedna z sąsiednich działek jest zabudowana. Ważne jest również ustalenie, czy teren będzie miał dostęp do sieci energetycznej, wodno-kanalizacyjnej i ciepłowniczej.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego da nam również obraz inwestycji, jakie w przyszłości będą realizowane w sąsiedztwie. Pamiętajmy, że trudno nam będzie sprzedać działkę, przy której wkrótce powstanie lotnisko czy wielki stadion narodowy, a nawet sala weselna.

Jeśli nasza działka nie jest objęta planem zagospodarowanym, bo gmina go jeszcze nie uchwaliła, co jest sytuacją dosyć powszechną, nie będziemy mogli wystąpić o wydanie warunków zabudowy dopóki działka nie zmieni swojego przeznaczenia.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup działki, liczmy się z tym, że zysk osiągniemy ze sprzedaży działki rolnej, po uprzednim jej odrolnieniu, podzieleniu na mniejsze parcele i sprzedaży jako grunty pod zabudowę.

Inwestorzy, którzy chcieliby szybko wybudować domy jednorodzinne powinni raczej zdecydować się na działkę budowlaną. Odrolnienie działki to długotrwały proces, z którym muszą się liczyć wszyscy planujący budowę.

 

About the author /


Related Articles