Inwestowanie w ziemię

Inwestycja w działkę rolną

Inwestowanie w ziemię nie zawsze jest korzystne. Warto mieć doświadczenie w tym temacie bądź korzystać z doradców inwestycyjnych.

Inwestycja w ziemię łączy się z posiadaniem dość znacznego kapitału, by inwestycja była opłacalna. Działki budowlane są drogie, a kupienie niewielkiego terenu nawet w centrum miasta niekoniecznie może oznaczać, że jego wartość przez lata się podniesie.

Lepszym rozwiązaniem może stać się działka budowlana. Grunty rolne są tańsze, a kupując duży skrawek ziemi, po odrolnieniu możemy go podzielić i sprzedać z dużym zyskiem mniejsze działki budowlane. Musimy się jednak liczyć z tym, że jest to inwestycja długoterminowa, a sam proces zakupu i późniejsza zmiana przeznaczenia gruntu to dosyć żmudne formalności.

Zakup działki rolnej najczęściej wymaga od nas posiadania gotówki. Dzieje się tak dlatego, że banki nie udzielają kredytów hipotecznych na zakup roli. Działka budowlana, owszem, może być sfinansowana kredytem, na działkę rolną będziemy potrzebować pożyczki hipotecznej, której zabezpieczeniem będą nasze inne nieruchomości, mieszkanie czy dom jednorodzinny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że pożyczka hipoteczna jest znacznie droższa niż kredyt hipoteczny. Ponadto grunt rolny nie będzie przynosił nam comiesięcznych zysków, jak to jest np. w przypadku inwestycji w mieszkanie, które można wynająć, a generować będzie kolejne wydatki (podatek od nieruchomości, koszty utrzymania itp.).

Wynika z tego, że aby inwestycja w ziemię była opłacalna, powinniśmy mieć luźną kwotę ok. 1 mln złotych. Tylko wtedy możemy liczyć na duży zysk.
grunty rolne Inwestycja w działkę rolną

About the author /


Related Articles