Wyposażenie wnętrz

Wyposażenie wnętrz należy tak rozplanować, by meble nie utrudniały ruchu powietrza. Grzejniki powinny być zamontowane pod oknami, gdyż tam cyrkulacja ciepła jest najłatwiejsza. Nie mogą być przesłonięte stojącym biurkiem czy kanapą. Dom jednorodzinny wyposażony w ogrzewanie podłogowe musi również mieć przemyślany projekt wnętrz. Maty lub kable grzejne są zainstalowane niemalże na całej powierzchni pod podłogą. Postawienie na środku pokoju wielkiej kanapy czy regału oczywiście utrudni przedostanie się ciepła w głąb pomieszczeń. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie jest podłogówka, meble ustawiamy albo przy ścianach, albo montujemy do nich przynajmniej pięciocentymetrowe nóżki.

Nie bez znaczenia dla kosztów ogrzewania jest sprawna instalacja. Prawo budowlane wymaga, by domy jednorodzinne choć raz w ciągu roku poddane były kontroli technicznej. Między innymi polega ona właśnie na sprawdzeniu instalacji grzewczej.

Oczyszczone i konserwowane urządzenia działają znacznie dłużej i nie wymagają kosztownych napraw. Ponadto sprawna instalacja pobiera znacznie mniej energii. Przegląd urządzeń grzewczych daje nam poczucie nie tylko komfortu ? nie grozi nam awaria instalacji w mroźny dzień, ale również poczucie bezpieczeństwa. Zanieczyszczona i niesprawna instalacji grozi przecież np. wybuchem gazu. Warto pamiętać, że nawet jeśli ubezpieczyliśmy dom jednorodzinny na wypadek eksplozji gazu, ubezpieczyciel może nam nie wypłacić odszkodowania właśnie ze względu na to, że nie dopełniliśmy obowiązku konserwacji urządzeń grzewczych.

Na koniec ciekawostka ? wystarczy obniżyć temperaturę o jeden stopień C, by dom pobierał 5% mniej energii. Różnica w pokoju jest praktycznie nie do odczucia, dla naszego portfela ? jak najbardziej.

About the author /


Related Articles