Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Sterowanie ogrzewaniem w domu to najprostszy sposób na oszczędności. Możemy zaplanować tzw. strefy grzewcze, które sprawią, że konkretne pomieszczenie będzie dogrzewane do oczekiwanej temperatury. Najłatwiej to osiągnąć budując domy z poddaszem. Adaptacja poddasza stanowi część sypialnianą, w której powinno być komfortowo ciepło każdego ranka. Po południu, kiedy mieszkańcy są w pracy czy szkole, sypialni nie trzeba mocno ogrzewać. Wysoka temperatura pomieszczenie wpływa również niekorzystnie na sen.

Na parterze natomiast usytuowane są pomieszczenia dzienne, jak salon, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze. Kuchnia, jadalnia i salon stanowią zwykle tzw. otwartą przestrzeń, w której panuje ta sama temperatura. Jeżeli kuchnia jest zamknięta, tego pomieszczenia akurat nie trzeba zbyt dogrzewać, ponieważ codzienne kuchenne zajęcia i tak sprawiają, że jest to najcieplejsze pomieszczenie w domu.

Trzecią strefę grzewczą stanowią pomieszczenia gospodarcze. Nie mogą one być w ogóle nieogrzewane, bo po pierwsze spowoduje to wyziębienie pozostałych pomieszczeń, po drugie zaś chłód sprzyja powstawania wilgoci, a co za tym idzie pleśni i grzybów.

Najlepiej jeżeli domy jednorodzinne są wyposażone w wentylację mechaniczną. Takie rozwiązanie przewidują głównie energooszczędne projekty domów. Wentylacja mechaniczna steruje wymianą powietrza, ogrzanie w wymienniku ciepła powietrze jest dostarczane nawet do pomieszczeń, w których nie mamy zainstalowanych grzejników.

Stefy grzewcze uda nam się zaplanować, stosując regulatory temperatury. Te małe urządzenia programują załączanie i wyłączanie się systemów grzewczych, dostosowane do pomieszczenia, dnia tygodnia a nawet godziny.

Oprócz dodatkowych urządzeń, domy jednorodzinne powinny posiadać prawidłowy układ wnętrz i rozmieszczenie wyposażenia. I tak salon czy pokój dzienny skierowany na południową stronę świata, może być dodatkowo dogrzany przez energię słoneczną, natomiast nie jest ona marnowana w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy spiżarnia, usytuowanych na północy. Jak wspomnieliśmy, w sypialni powinno być ciepło rankiem, zatem najlepszym rozwiązaniem są wychodzące na wschód okna.

About the author /


Related Articles