Lipiec – co znajdziemy w ogrodzie

Lipiec – co znajdziemy w ogrodzie

 

Lipiec to początek zbiorów. Wprawdzie pierwsze warzywa i owoce można kupić nawet w marcu, niemniej jednak to właśnie w połowie lata zaczyna się prawdziwy sezon owocowo- warzywny. Zarówno właściciele wielkich pól jak i drobni miłośnicy ogrodnictwa mogą cieszyć się pierwszymi plonami.

Truskawki
W lipcu kończy się sezon truskawkowy. W zależności od pogody można się jeszcze cieszyć ostatnimi owocami. Miłośnikom tych wspaniałych owoców z pewnością przyda się informacja, że w sklepach ogrodniczych są dostępne sadzonki truskawek, które owocują do późnej jesieni. Tym samym owoc prosto z krzaczka można zjeść nawet w październiku.

Fasolka i groszek
W pierwszej połowie lipca na krzaczkach pojawiają się pierwsze fasolki i groszki.
fasola szparagowa
Fot. pixabay.com

Jest to czas, kiedy te młode warzywa strączkowe są najsmaczniejsze. Zbierając swoje plony trzeba pamiętać o tym, aby wybierać strączki duże i dojrzałe, a mniejsze pozostawiać na krzaczkach. Zazwyczaj należy zbierać strączki co drugi, trzeci dzień, ponieważ jest to czas, który wystarczy na ich dojrzewanie. Warto pamiętać, iż zbyt długo wiszące na krzaczku fasole szybko przejrzewają i stają się twarde i łykowate.

Pietruszka
W lipcu w ogródkach można również podziwiać masę zielonych liści. Wprawdzie na duże i piękne korzenie pietruszki w tym czasie nie ma co liczyć, ale warto skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest natka pietruszki. Warto przycinać co pewien czas część liści, co nie wpłynie na wzrost korzenia, a pozwoli cieszyć się smakiem i aromatem natki, która doskonale prezentuje się m.in. w zupach. Młoda natka pietruszki świetnie nadaje się do spożycia zaraz po zerwaniu, ale można ją również przygotować do przechowywania. W zależności od preferencji natkę można mrozić, suszyć lub zasolić w słoikach. Młode łodyżki bez liści można dodać do wywaru na zupę – nadadzą mu wspaniały aromat.

Szczaw
Kolejnymi „liśćmi” jadalnymi, którymi można cieszyć się na początku lipca jest szczaw. Liście szczawiu należy ścinać blisko podłoża. Zazwyczaj już po kilku dniach roślina odbija i pojawiają się nowe listki. Warto zadbać o to, aby obcinać liście systematycznie i wtedy, gdy są one jeszcze młode. Szczaw z ogrodu można wykorzystać od razu np. do ugotowania zupy, albo przygotować do przechowywania. Szczaw należy pokroić w drobne części a następnie zamrozić lub upchnąć w niewielkich słoiczkach i zagotować.
owoce leśne
Fot. pixabay.com

Maliny, jeżyny, jagody, poziomki
Lipiec to także idealny czas na zbiory owoców leśnych. Niektóre z nich jak np. maliny czy poziomki można zasadzić w ogrodzie. Niestety żadna z odmian przystosowanych do uprawy nie jest tak smaczna i aromatyczna jak owoce przyniesione z lasu. Dlatego też warto skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na spacer w poszukiwaniu leśnych owoców.

Pierwsze dni lipca to idealny czas dla wszystkich miłośników świeżych owoców i warzyw. Warto korzystać z tego, co urosło w naszych ogrodach. Jeśli plony są bardzo obfite można je zakonserwować, aby mogły cieszyć smakiem i aromatem również w chłodne dni jesieni czy zimy.

About the author /


Related Articles